"Ақмола облысы білім басқармасының Атбасар ауданы бойынша білім бөлімі Сергеевка ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық  мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Сергеевка отдела образования по Атбасарскому району управления  образования Акмолинской области"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ахман Ү. Тақырыбы: "Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары."

 

Пәні: Қазақстан тарих

Мектеп: Сергеевка орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:  Ахман Умиткер

Күні :13

Сыныбы:5

 

Қатысқандар:              Қатыспағандар:    

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3.А Сақтар            

Сабақтың тақырыбы:

 Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары..

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

5.2.2.1.Археологиялық ескерткіштерді сипаттау.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталды?

Сабақ мақсаттары:

Шілікті, Бесшатыр қорғандарын сипаттау.

Археологиялық ескерткіштерді салыстыру.

Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» екендігін дәлелдеу.

Барлығы: Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталатынын біледі, ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай сипаттайды.

Көпшілігі: Шығыс Қазақстандағы ерте темір мәдениетінің басқа мәдениеттермен байланысын анықтайды

Кейбіреуі: Археологиялық ескерткіштерді салыстырады

Бағалау критерийі:

Шілікті мен Бесшатыр ескерткіштерінің ерекшеліктерін постер арқылы сипаттап,қорғайды.

Шығыс Қазақстандағы ерте темір мәдениетінің басқа мәдениеттермен байланысын семантикалық карта әдісі арқылы анықтайды.

Археологиялық ескерткіштерді кесте толтыру әдісі арқылы салыстырады.

Тілдік мақсаттар:

Айтылым:

Археологиялық ескерткіштер туралы өз ойларын айтады, ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай талдап, кесте толтырады.

Негізгі сөздер мен тркестер: қорған, оба, меңгір, дромос, лақат.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

1.Орталық Қазақстандағы археологиялық ескерткіштің өзіндік ерекшелігі болған қандай ескерткішті білеміз?

2.Солтүстік Қазақстан мен Орталық Қазақстанның ерте темір дәуірі мәдениетіндегі ұқсастықтарды неден көруге болады?

3.Бесшатыр қорымы Қазақстанның ..........

4.Бесшатыр қорымын зерттеу кезінде .........

Құндылықтарға баулу:

Еліміздің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, археологиялық ескерткіштер арқылы ұлттық құндылықтарымызға қамқорлық көрсету.

Пәнаралық байланыс:

5- сынып.Жаратылыстану-археологиялық ескерткіштердің таралу бағыттарын анықтайды.

Қазақ тілі-тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу, тыңдау, жазу) көрініс табады.

Алдыңғы білім:

Тарихи жәдігерлер туралы хабары бар.Сақтар туралы мәліметтер біледі.

     

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы:       

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен сәлемдесу                                                                            

 Үй тапсырмасын сұрау.Кім жылдам? әдісі. Шарты: Алдыңғы білімі арқылы оқушының қарқынды жұмыс жасауы.

1969 жылы Есік обасынан “Алтын адамды” тапқан археолог?Қ.Ақышев

Бұл ескерткіш қай ғасырларға жатады?Б.з.д IV-IIIғ

Аң стилі дегеніміз не?Аңдарды бейнелеу

Есік обасынан табылған күміс тостағандағы таңба саны?26

Бағалау:Мадақтау арқылы.

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы:

 

15 мин

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5 мин

Т.Ж: шарты қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу.( Бесшатыр, Шілікті)Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма:Берілген тапсырма бойынша постер қорғау:

1-топ Бесшатыр:Шілікті қорғаны құрлысының ерекшелігі.

2-топ Шілікті:Бесшатыр қорғаны құрлысының ерекшелігі.

Бағалау:ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»топ бірін-бірі бағалайды

Сергіту сәті.

 

2-тапсырма: «Семантикалық карта»

Дескриптор: оқушылар аталған тұжырымдардың қай археологиялық ескерткішке тән екенін айқындап, толтырады.

Тұжырымдар

Бесшатыр

Шілікті

Шығыс Қазақстан

 

+

Жетісу

+

 

51

 

+

31

+

 

200-250

+

 

Бес жұлдыз

 

+

Бағалау:Басбармақ арқылы.

 3-тапсырма – жеке жұмыс  -«Кесте толтыру»

Дескриптор: Археологиялық ескерткіштерді салыстырады

Қорғандар

Шілікті

Бесшатыр

Археологиялық ескерткіш Қазақстанның қай аймағында орналасқан?

Шығыс Қазақстан

Жетісуда,Іле өзенінің оң жағалауы

Ескерткіштер қай ғасырға жатады?

Б.з.б V-VIғ

Б.з.б V-VIғ

Неше обадан тұрады?

51

31

Қорымдардан қандай заттар табылды?

4303 алтын бұйым

Пышақ,қашау іздері

 

 

А-4 қағазы, маркер, стикер, филипчарт

Сабақтың соңы:

 

5 мин

Сәйкестендіру:4-тапсырма

Дескриптор:Тарихи терминдерді сәйкестендіріңіз

Аталуы

Мағынасы

Дромос

адамның бүтіндей

немесе  жертөлеге сүйегі

қойылатын жерлеу  орны.

Қабір

Оба астындағы қабірге алып баратын,

мәйітті тонаудан сақтап қалу үшін

жасалған дәліз тәрізді

үсті жабық өткел.

Оба

Қабір үстіне топырақтан 

үйілген төбешік.Обалардың

 жеке тұрған және топтасқан түрлері  болады.

Меңгір

Ағаштан құрастырылған күрделі  құрылыс

 

ҚБ.Өзін-өзі бағалау.(ПМҚ)

Плюс

Минус

Қызықты

 

 

 

 

Үйге тапсырма: Суреттерге қарап «Археологиялық ескерткішке саяхат» атты эссе жазу.60-70 сөз

 

 

Қосымша ақпарат:

       Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Жеке. жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Кеңейтілген тапсырмалар берілді

1.Мадақтау

2.Екі жұлдыз,бір тілек

3.Өзін-өзі бағалау

4.ПМҚ

Денсаулық сақтау технологиялары. Белсенді іс-әрекет түрлері. Қауіпсіздік техникасы ережелері

       

 

 

Жаңартылған күні: 14.01.2021 09:22
Құрылған күні: 14.01.2021 09:23

Текст